Cieszyński portal sportowy - lyzwiarstwo-figurowe

Łyżw. figurowe

Łyżwiarstwo figurowe – zimowa dyscyplina sportu, polegająca na jeździe na łyżwach oraz wykonywaniu dodatkowych elementów: skoków, piruetów, kroków, spiral oraz podnoszeń. Często łączy się je w sekwencje i kombinacje. Jest to sport podobny do gimnastyki artystycznej, więc wymaga również zdolności tanecznych, poczucia rytmu, dobrej giętkości ciała oraz koordynacji ruchów. Dlatego łyżwiarze trenują też balet i gimnastykę. Zawody rozgrywane są indywidualnie, w parach bądź w zespołach (tzw. formacjach). Łyżwiarstwo figurowe jest jedną z dyscyplin zimowych igrzysk olimpijskich. Jest ono jednym z najpopularniejszych sportów zimowych.

Łyżwiarstwem figurowym na świecie kieruje Międzynarodowa Unia Łyżwiarska (International Skating Union, ISU), która została założona w 1892. W Polsce działa Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego.

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81y%C5%BCwiarstwo_figurowe

 

"Ojcem” łyżwiarstwa figurowego był Jackson Haines (1840-1875) amerykański baletmistrz, który w 1864 r. połączył łyżwiarstwo z baletem i zaprezentował pierwszy jazdę „artystyczną” do podkładu muzycznego. Jeździł na zaprojektowanych przez siebie łyżwach składających się z metalowych płóz przyczepianych bezpośrednio do butów. W latach '60 i '70 spopularyzował łyżwiarstwo figurowe w Europie.

źródło: http://www.bodyinfo.pl/historia-lyzwiarstwa-czyli-narodziny-lyzwiarstwa-figurowego.a2093

 

menu